Кухонний міксер тістоміс планетарний Klarstein, ремонтуємо самотужки

Ремонтуємо самостійно кухонний міксер-тістоміс планетарний Klarstein.

Кухонний міксер-тістоміс планетарний Klarstein

Home

Кухонний міксер планетарний тістоміс Klarstein

Кухонний міксер-тістоміс планетарний Klarstein огляд, експлуатація і ремонт

Кухонний міксер-тістоміс планетарний Klarstein з 5-літровою діжею – досить потужна, надійна, недорога машина для кухні. Але, як більшість сучасного китайського обладнання, не має нормальної інструкції з експлуатації. Через неправильну експлуатацію тістоміс може зламатися передчасно. Крім цього, маркетологи та конструктори навмисно закладають проблемки та труднощі, аби ускладнити ремонт. А майстра з ремонту побутової техніки знайти зараз складно. Викинути і купити новий пристрій декому легше.

Планетарний тістоміс Klarstein, дані

Отже, насправді потужність двигуна міксера не 1300 Вт, а лише 400-410 Вт при 16000об/хв. 1300 Вт – то маркетингові понти, де вказується пікова потужність при заклинюванні вала. Треба замітити, 400 Вт номінальної потужності – це досить багато. Таку потужність мав совітський пилосмок Ракета, зідраний у 1958 році зі шведського пилосмоку Electrolux. Гадаю, усі побутові планетарні тістоміси з масою близько 5 кг і об'ємом діжі 4-6 літрів мають практично однакову механічну частину з солідним запасом міцності. Для дому цього абсолютно достатньо. Є ще напівпрофесійні планетарні тістоміси, де регулювання обертів здійснюється не електронно, а механічно, через варіатор, а корпус мають металевий замість пластикового. Зрозуміло, важать і коштують вони в кілька разів більше, але їх можна використовувати у невеликому кафе роками або передати у спадщину своїм дітям.

Вже після поламок я проштудіював кілька інструкцій побутових планетарних тістомісів, знайдених в інтернеті, в яких виробники пропонують наступні обмеження (аж занадто обережно):
1. Борошно треба брати не більше 1 кг (для 5-літрової діжі, якщо діжа менша, то максимум 750 гр борошна), а консистенцію робити не густіше, ніж тісто для вареників. Поясню на основі свого трирічного досвіду: кількість рідини може коливатися в залежності від якості борошна – ступені помелу (крупка, полукрупка чи вальцоване найдрібніше) та вмісту клейковини. Іноді в мене на 1 кг пшеничного борошна йде 560 г рідини (540 сироватки/води + 20 г олії), іноді 704 г (676+28). Хлібне тісто має липнути до рук, але не занадто. Звісно, працювати з густішім тістом зручніше, але пористість хліба буде нижчою, а навантаження на тістоміс більше. Домішки типу насіння, рубані горіхи, терта морква, родзинки, сухофрукти – на навантаження майже не впливають.
2. З густим тістом можна працювати лише на 1 та 2-й швидкостях, причому не довше 5 (на деяких моделях 10) хвилин. Я впевнений, що обмеження по часу роботи 5-10 хв. – звичайне перестрахування. На моєму міксері стоїть автоматичний захист, якій вимикає двигун після 20 хвилин роботи. Вимішування важкого тіста з цільнозернової крупки триває десь до 40 хвилин. Тобто після автоматичного вимикання підняв голівку, опустив – і працюєш далі. Двигун з вентилятором, якщо вже дуже шкода, дайте йому після 20 хв. роботи 5 хв. перепочинку. Це не ручний міксер і не м'ясорубка, вентилятор жене повітря як двигун Запорожця!

Планетарний тістоміс Klarstein, утомна тріщина в корпусі

Я працював з максимально густим тістом, таким як для пельменів, а борошна брав 1200 гр. Це було справжнє випробування за межею можливостей, екстрім! Використовував часто 3-ю швидкість з тривалістю безперервної роботи до 40-45 хвилин. Зрозуміло, що при таких важких режимах тістоміс ходить ходором. Навантаження були такі, що пішли утомні тріщини на пластиковому корпусі голівки через два роки експлуатації – прийшлося зачистити шкіркою навколо тріщін, залити епоксидкою і покрити в кілька шарів цупкою тканиною, утворивши текстолітову латку. З таким підсиленням тістоміс працює далі. До речі, розтин показав, що механіка легко впоралася з систематичними перенавантаженнями. Найслабше місце – пластиковий корпус. Тепер працюю трохи з меншим навантаженням – до 1 кг борошна і менш крутим тістом. Якщо конче потрібно круте тісто для пельменів або чебуреків – беріть 700-750 г борошна, або навіть 500 г.

Коли тістоміс відпрацював 2 роки і 8 місяців трапилася серйозніша поламка в електронному блоці регулювання двигуна. Тістоміс почав працювати з нестабільною швидкістю, ривками, смикатися. Іноді не зрушав з місця без допомоги. Я грішив на механіку, гадав, може, зносилися зуби шестерен. Розібрав... О, це окрема історія! Щоб розібрати, прийшлося купити довгу хрестову викрутку PH1x300 (див. фото №1), аби дістатися потаємного п'ятого гвинта кришки голівки.

Планетарний тістоміс Klarstein, зняття/монтаж кришки

Планетарний тістоміс Klarstein, зняття/монтаж кришки

Після розбірки редуктора виявилось, що механіка ні до чого! Перевірив магніт датчика Хола (поширена проблема у тістомісів – сповзання магніту по валу). В мене конструкція виключає таку можливість, бо кільцевий магніт жорстко зафіксовано крильчаткою вентилятора двигуна. Зміна зазора між датчиком і магнітом теж не допомогла. Оскільки з електронікою я не дуже, прийшлося звернутися до старого знайомого електронника. За його досвідом найслабша ланка в таких схемах – датчик Хола, який розміщується на мініатюрній платі біля того магніту з міліметровим зазором. Відключили шлейф датчика Хола від плати керування – все запрацювало! Але на максимальній швидкості, 16000 об/хв, чисто болід формули 1, реально! На будь якому режимі швидкість лише максимальна!

Планетарний тістоміс Klarstein, датчик Хола і конденсатор

Датчик Хола OH137 прийшлося замовляти в інтернет-магазині. Замінили. Тістоміс став працювати трохи краще. Але лише трохи. Колись давно, коли мене вчили на механіка літака МіГ-21, офіцери на кафедрі нас вчили, як шукати поламку: несправність завжди одна (так легше шукати). У житті виявляється, що їх буває дві. Довгим перебором знайшлася друга проблема, майже неймовірна – паперовий конденсатор. Після заміни двох деталей тістоміс запрацював краще за новий!

Планетарний тістоміс Klarstein, гвинт осі водила з лівою різьбою

Друга складність, з якою зіткнувся при розбірці, – на деяких побутових тістомісах гвинт осі водила планетарного механизму має ліву різьбу. На більшості вона права, принаймні, ролики ютубу про це свідчать. В мене виявилася лівою. Також лівою є різьба на кріпленні зубчастого шкиву на валу двигуна. Але то вже ніяка не проблема, лише наочна особливість. Ревізія редуктора виявила добротність конструкції та виготовлення, всі зубчасті колеса редуктора – сталеві. Єдине, що має пластикові зуби – це корона, всередині якої бігає водило. Тож редуктор зроблено на совість – кулькові підшипники, загартована сталь зубчастих коліс. Приємний сюрприз! Трохи нахалтурили китайці при зборці. Зубчастий ремінь було встановлено зі зміщенням, тож насипалося трохи тирси. Деякі гвинти слабо затягнуті. Але в цілому китайці мене приємно вразили і це не вперше. Краще за совок безумовно!

Тож, якщо полюбляєте пекти хліб по справжньому, а не у хлібопічці, настільний планетарний тістоміс – чудовий вибір! Коли опробуєш новий рецепт, одразу видно де що не так. Корегуєш на свій смак, пасочки, панетоне, паляницю! А ще планетарним міксером можна збивати масло з домашніх вершків. Робити зефір. А ось бісквіти дружина звикла робити своїм улюбленим ручним міксером, хоча на цьому теж можна. Оскільки хліб я не купую, то, поки тістоміс стояв поламаний, прийшлося місити хліб руками майже щотижня. Задоволення не з найкращих, і вимісити настільки ж гарно, як планетарний міксер, нереально. Проте новий досвід. І ще натрапили на чудове борошно Хлібодар, запорізьке. Зробив з нього паляницю з другої спроби (бо вальцеве борошно поводиться зовсім не так, як крупка – клейковина розчиняється значно швидше, в холодильнику за пару годин). Шедевр! Ось тільки з'їдається вдвічі швидше. До речі, ви знаєте, що гарний бісквіт можна зробити лише з гарного борошна і гарних яєць (не водянистих)? Якщо клейковина борошна низька, бісквіт просідає. Дивно, але свіжість яєць не має значення. З домашніх яєць від тещі, що полежали ледь не місяць у теплі (вже майже починали смердіти), вийшов пречудовий бісквіт! Погані яйця необхідно розділяти на білок і жовток. Гарні яйця навіть ручний міксер зіб'є без розділення.

Waldi © 2022